Vazirning asosiy funktsional vazifalari
1) O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va qonunlari talablariga, shuningdek, boshqa normativ-huquqiy hujjatlarga rioya etish;
2) Vazirlikning faoliyatiga umumiy rahbarlik qilish, O’zbekiston Respublikasi Prezidenti, Vazirlar Mahkamasining qarorlari va boshqa qonun hujjatlari bilan Vazirlikka yuklangan vazifalar va funktsiyalar bajarilishini tashkil etish;
3) O’zbekiston Respublikasi Prezidenti va Vazirlar Mahkamasining qarorlari bilan tasdiqlangan Vazirlik faoliyatini yanada takomillashtirish bo’yicha kompleks dasturlar va tadbirlar ijrosini tanqidiy va chuqur tahlil qilish;
4) Vazirlik, uning hududiy bo’linmalari va idoraviy mansub tashkilotlari faoliyati bilan bog’liq prognoz ko’rsatkichlariga erishishni so’zsiz ta’minlash bo’yicha amaliy chora-tadbirlarni ishlab chiqish va qabul qilish;
5) O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi xizmatlari va Vazirlar Mahkamasi komplekslari, shuningdek, Vazirlik vakolatiga kiruvchi masalalar bӯyicha tegishli vazirliklar va idoralar bilan hamkorlik qilish;
6) o’z o’rinbosarlari vakolatlarini belgilash, ular o’rtasida vazifalarni taqsimlash, Vazirlikning boshqa mansabdor shaxslari vakolatlarini belgilash, Vazirlik faoliyatining alohida uchastkalariga rahbarlik qilish uchun o’z o’rinbosarlari va boshqa mansabdor shaxslarning shaxsiy mas’uliyati darajasini belgilash;
7) Vazirlik faoliyati rejalashtirilishini tashkil etish, Vazirlik va o’z o’rinbosarlarining har choraklik ish rejalarini tasdiqlash, ularning bajarilishi ustidan nazoratni ta’minlash;
8) Vazirlik xodimlarini tizimli qayta tayyorlashni va ularning malakasini oshirishni tashkil etish;
9) Vazirlik tizimida kadrlarni tanlash va joy-joyiga qo’yish, ularning samarali faoliyati uchun zarur shart-sharoitlar yaratish, Vazirlikning kadrlar zaxirasini shakllantirish;
10) o’z o’rinbosarlari va hududiy bo’linmalar, shuningdek, idoraviy mansub tashkilotlar rahbarlari faoliyati samaradorligini va natijadorligini muntazam tanqidiy tahlil qilish, Vazirlik hay’ati majlislarida ularning shaxsiy hisobotlarini eshitish, ularning yakunlari bo’yicha zarur chora-tadbirlar ko’rish;
11) Vazirlik xodimlarini rag’batlantirish va intizomiy javobgarlikka tortish masalalarini hal qilish, o’z o’rinbosarlarini rag’batlantirish va intizomiy javobgarlikka tortish, shu jumladan, ularning egallab turgan lavozimda qolishining maqsadga muvofiqligiga doir masalalarni ko’rib chiqish to’g’risida takliflar kiritish, ularning shaxsiy mas’uliyatini oshirishga doir tizimli chora-tadbirlarni amalga oshirish;
12) Vazirlik xodimlari tomonidan Vazirlar Mahkamasining 2016 yil 2 martdagi 62-son qarori bilan tasdiqlangan Davlat boshqaruvi organlari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari xodimlarining odob-axloq namunaviy qoidalari asosida tasdiqlangan Vazirlik xodimlarining odob-axloq qoidalari (keyingi o’rinlarda Vazirlik xodimlarining odob-axloq qoidalari deb ataladi) talablariga rioya etilishini ta’minlash;
13) «Korruptsiyaga qarshi kurashish to’g’risida»gi O’zbekiston Respublikasi Qonuni talablariga muvofiq Vazirlik tizimida korruptsiya va boshqa huquqbuzarliklarning oldini olish choralarini ko’rish, shuningdek, huquqni qo’llash amaliyotini va qonun hujjatlarini takomillashtirishga doir chora-tadbirlarni ishlab chiqish va amalga oshirish orqali ularning sodir etilishiga ko’maklashuvchi sabablar va shart-sharoitlarni aniqlash, tahlil qilish, bartaraf etish;
14) Vazirlik va uning hududiy bo’linmalari, shuningdek idoraviy mansub tashkilotlar ishini tashkil etishning zamonaviy shakllari joriy etilishini ta’minlash;
15) jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini ko’rib chiqishga doir samarali ishlarni tashkil etish, aholi bilan to’g’ridan-to’g’ri va ochiq muloqotni yo’lga qo’yish, «Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to’g’risida»gi O’zbekiston Respublikasi Qonunida belgilangan muddatlarda va tartibda jismoniy shaxslarni va yuridik shaxslar vakillarini muntazam ravishda shaxsan qabul qilish, shu jumladan, joylarga borib qabul qilish;
16) O’zbekiston Respublikasi Prezidentining Xalq qabulxonalari bilan samarali hamkorlikni, ularning faoliyatida Vazirlik xodimlari va rahbarlarining faol ishtirok etishini tashkil etish, jismoniy va yuridik shaxslarning O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Virtual qabulxonasidan tushgan murojaatlari o’z vaqtida va to’liq ko’rib chiqilishini ta’minlash;
17) davlat siriga kiritilgan ma’lumotlar va maxfiy axborot bilan ishlashda qonun hujjatlari talablariga rioya qilish.
18) Markaziy apparat va hududiy bo’linmalar to’g’risidagi nizomni, Vazirlik tizimiga kiradigan idoraviy mansub tashkilotlarning ustavlarini belgilangan tartibda tasdiqlash;
19) Vazirlik faoliyatiga umumiy rahbarlik qilish;
20) Vazirlik markaziy apparati xodimlarini, hududiy bo’linmalar, shuningdek, idoraviy mansub tashkilotlar rahbarlarini qonun hujjatlarida belgilangan tartibda lavozimga tayinlash va lavozimdan ozod etish;
21) Umuta’lim muassasalari rahbarlarini lavozimga tayinlash va lavozimdan ozod qilish bo’yicha kuzatuv kengashlariga tavsiyalar taqdim etish;
22) Vazirlik markaziy apparati, hududiy bo’linmalar, idoraviy mansub tashkilotlar mansabdor shaxslari bajarishi majburiy bo’lgan buyruqlar chiqarish va ko’rsatmalar berish, shuningdek, ularning ijrosini belgilangan tartibda nazorat qilish.

The main functional responsibilities of the Minister are:
1) Complying with the requirements of the Constitution and the laws of the Republic of Uzbekistan, as well as other regulatory and legal acts;
2) Realizing general management of the Ministry’s activities, organizing the tasks and functions assigned to the Ministry by the decisions of the President of the Republic of Uzbekistan, the Cabinet of Ministers and other legislative acts;
3) Conducting a critical and in-depth analysis of the implementation of complex programs and measures to further improve the activities of the Ministry, approved by decisions of the President of the Republic of Uzbekistan and the Cabinet of Ministers;
4) Developing and adopting effective measures for unconditionally ensuring the achievement of projected indicators related to the activities of the Ministry, its territorial divisions, subordinate organizations;
5) Interacting with the services of the Presidential Administration of the Republic of Uzbekistan and the bodies of the Cabinet of Ministers, as well as relevant ministries and departments on matters within the scope of the Ministry’s activities, participation in consideration of issues at meetings of the Cabinet of Ministers and its Presidium;
6) Determining the authorities of his deputies, the distribution of duties between them, determining the authorities of other officials of the Ministry, establishing the degree of personal responsibility of his deputies and other officials for the management of separate areas of the Ministry;
7) Organizing the planning of the activities of the Ministry, approving the quarterly work plans of the Ministry and his deputies, ensuring control over the implementation of them;
8) Organizing systemic retraining for and improving the qualifications of the staff of the Ministry;
9) Selecting and placing of personnel in the system of the Ministry, the creation of the necessary conditions for their effective activity, the formation of personal reserve of the Ministry;
10) Systematically conducting a critical analysis of the efficiency and productivity of the activities of their deputies and heads of territorial divisions, as well as subordinate organizations, hearing their personal reports at meetings of the board of the Ministry, taking the necessary follow-up measures;
11) Addressing issues of encouraging employees of the Ministry and bringing them to disciplinary responsibility, making proposals on encouraging his deputies and bringing them to disciplinary responsibility, including to consider questions of the appropriateness of their continued presence in the position held, the implementation of systemic measures to enhance their personal responsibility;
12) Ensuring compliance with the requirements of the Rules of Ethical Conduct of Ministry employees approved on the basis of the Model Rules for the Ethical Conduct of Government Employees and Local Executive Authorities, approved by Decision No. 62 of the Cabinet of Ministers on March 2, 2016;
13) Taking measures to prevent corruption and other offenses in the system of the Ministry in accordance with the requirements of the Law of the Republic of Uzbekistan “On Anti – Corruption”, as well as identifying, analyzing, eliminating the causes and conditions conducive to their commission by developing and implementing measures to improve law enforcement and legislation ;
14) Ensuring the introduction of modern forms of organization of the activities of the Ministry and its territorial divisions, as well as subordinate organizations;
15) Organizing of effective operation on the consideration of appeals of individuals and legal entities, the establishment of a direct and open dialogue with the population, the systematic conduct of personal receptions, including retreats of individuals and representatives of legal entities, in the terms and procedure established by the Law of the Republic of Uzbekistan “On Appeals of Legal and Natural Persons”;
16) Organizing effective interaction with the People’s Receptions of the President of the Republic of Uzbekistan, active participation of employees and managers of the Ministry in their activities, ensuring timely and full consideration of appeals from individuals and legal entities coming from the Virtual Reception Office of the President of the Republic of Uzbekistan;
17) Complying with legal requirements when working with information classified as state secrets and confidential information;
18) Introducing changes to the approved structure of the central office within the established total number of management personnel, as well as approving the structure and position of territorial administrations, branches and other subordinate organizations that takes into account the maximum number of their management personnel;
19) Realizing the general management of the activities of the Ministry;
20) Appointing and dismissing employees of the central office of the Ministry, heads of territorial divisions, as well as subordinate organizations without the consent of the local executive authorities;
21) Providing recommendations to supervisory boards for the appointment and dismissal of heads of educational institutions;
22) Issuing orders and giving instructions, obligatory for implementation by officials of the Ministry, territorial divisions, subordinate organizations, as well as monitoring their execution in the established manner.